Projekt AGORA

Projekt Agora je inovatívna pilotná iniciatíva piatich štátov strednej a východnej Európy – Maďarsko, Slovensko, Poľsko, Rumunsko a Bulharsko. Je nastavený na zvládnutie aktuálnych výziev v implementácii stratégie rozvoja systému včasnej intervencie (ďalej len VI) pre deti so znevýhodnením.

Ciele projektu AGORA

  • Vytvoriť priestor na informovanie, vzdelávanie a stretávanie sa kompetentných v záujme vytvorenia vysokokvalitného systému včasnej intervencie
  • Vytvoriť zoznam konkrétnych odporúčaní a nástrojov na iniciovanie systémovej zmeny v systéme sociálnej podpory zlepšením legislatívneho rámca a politiky podpory rodín detí so znevýhodnením na Európskej, národnej a regionálnej úrovni
  • Zhrnúť príklady dobrej praxe, ktoré môžu slúžiť ako inšpiratívny návod pre iné krajiny v Európe a iné skupiny detí so špeciálnymi potrebami alebo v riziku vylúčenia so spoločnosti (napríklad deti z rómskeho prostredia alebo migranti).

Projekt prebieha od januára 2018 do októbra 2020. Hlavné projektové aktivity sú: mapovanie, súbor nástrojov, pilot, podporná sieť a zvyšovanie povedomia o včasnej intervencii medzi odbornou a laickou verejnosťou.

V projektovej fáze „Pilot“ majú vybraní poskytovatelia VI v SR možnosť získať informácie v rámci tréningu, podkladové materiály a odborné poradenstvo na zavedenie postupov, ktoré sa aktuálne pri práci s rodinami využívajú v krajinách s najrozvinutejšími komplexnejšími systémami VI. Tieto postupy sú zamerané na umožnenie rodine zaradiť sa čo najviac do bežného života a podporiť rodiny vo využívaní vlastných kapacít a možností svojho okolia na zaradenie sa do komunity v najväčšej možnej miere. Sústreďuje sa predovšetkým na potenciál a priority rodiny, na motiváciu dieťaťa cez predmety, ktoré obľubuje a s ktorými sa bežne stretáva. Podpora vývinu sa s podporou poradcu včasnej intervencie realizuje aj pri každodenných rutinách rodiny ako napr. raňajky, prezliekanie a pod.